90-vuotias KPK juhli ja jakoi ansiomerkkejä

90-vuotias KPK juhli ja jakoi ansiomerkkejä

KPK tarjosi 90-vuotisjuhlavieraille seuran juhlavuoden logoilla väritettyjä leivoksia.Kainuulaisen naispesiksen ykkösseura Kajaanin Pallokerho on viettänyt juhlavuotta. Kajaanin vanhimpiin kuuluvan seuran perustamisesta tuli keväällä kuluneeksi  90 vuotta.

KPK aloitti juhlavuoden järjestämällä huhtikuussa lasten pesispäivän pallohallissa ja laskemalla kukkalaitteen seuran perustajan ja ensimmäisen puheenjohtajan Jussi Kekkosen (UKK:n nuorempi veli) haudal Kajaanin kirkkomaalla.

Viralliset 90-vuotisjuhlat KPK järjesti nyt lokakuussa 150 jäsenensä voimin. Pesäpalloliiton edustajana ja juhlapuhujana ollut liiton varapuheenjohtaja Jaana Ojaniemi kiitteli seuraa arvokkaasta kasvatustyöstä ja hyvästä kilpailumenestyksestä. KPK ylsi naisten Ykköspesiksessä nousukarsintaan asti kolmantena syksynä peräkkäin ja pääsi B-tyttöjen Superpesiksessäkin pudotuspeleihin.

KPK on Ojaniemen mukaan hyvä osoitus myös toiminnan monipuolisuudestä. Seura osallistui juhlavuonna ottelutoimintaan kaikkiaan seitsemällä joukkueella ja pyöritti kesäaikaan koululaisille korttelipesistä ja 4-7-vuotiaille ympärivuotisesti lasten pesisliikkaria.

Pesäpalloliiton arvokkaimman pelaajamerkin eli kultaisen merkin saivat KPK:n 90-vuotisjuhlassa Hanna Airaksinen (vas.), Marjukka Urpelainen ja Riku Lokka.

Jaana Ojaniemi jakoi juhlassa myös Pesäpalloliiton myöntämiä ansiomerkkejä. Kultaisen pelaajamerkin saivat  Marjukka Urpelainen (9 naisten Itä-Länttä), Hanna Airaksinen (3 Itä-Länttä) ja Riku Lokka (Itä-Länsi ja 6 SM.mitalia). Muut palkitut: ansiomerkki kultaisin lehvin seuran ladypesiksen  pitkäaikainen vetäjä Johanna Partanen. Ansiomerkki: Matti Hakala, Esko Kemppainen, Minna Kettunen, Risto Karjalainen, Arto Moilanen ja Jukka Nevalainen. Tunnustusmerkki: Leea Mattila, Kalle Airaksinen, Anssi Nevalainen, Krista Jylänki, Leena Markkanen, Ari Sirviö, Paula Sirviö, Sirpa Heikkinen, Timo Mikkonen, Pasi Reponen, ja Paula Juntunen. 90-vuotisjuhlien yhteydessä pidetyissä pelikauden päättäjäisissä palkittiin seuran parhaana naispelaajana Mari Kemppainen ja parhaana miespelaajana Aku Kemppainen. PPL:n pohjoinen alue palkitsi naisten Ykköspesiksen runkosarjan lyöjätilaston voittaneen Mari Kemppainen myös P-Suomen parhaana naispelaajana.