Kajaanin Pallokerhon perustamispäivän muistaminen

Kajaanin Pallokerhon perustamispäivän muistaminen


Kuvannut: Paula Sirviö

Kajaanin Pallokerho viettää juhlavuotta. KPK täytti 90 vuotta 24.4. 2023.

Seuran nykyjohto kunnioitti seuran perustajan ja ensimmäisen puheenjohtajan, Jussi Kekkosen muistoa laskemalla juhlaviikolla kukkalaitteen hänen haudalleen. Kukkalaitteen laskivat kunniapuheenjohtaja Jorma Säkkinen, puheenjohtaja Jukka Nevalainen ja juhlatoimikunnan jäsen Krista Jylänki.

Jussi Kekkonen (synt. 1910) toimi vain vuoden seuran johdossa ja lähti vänrikkinä rintamalle, haavoittui ja haudattiin sokeana sotaveteraanina 1962 Kajaanin kirkkomaahan (hautapaikka n:ro 32). KPK on aloittanut juhlavuoden tapahtumat järjestämällä pallohallissa pesiskoululaisille tutustumispäivän lajiin ja seuran saavutuksista kertovan näyttelyn pääkirjastossa. Nyt käynnistymässä on laaja koulukierros, jonka aikana Kajaanin peruskoulaisille jaetaan vapaalippu 90-vuotisjuhlaotteluun, kauden toiseen naisten Ykköspesiksen kotiottelun KPK-Kankaanpää 19.5.

KPK:n viralliset 90-vuotisjuhlat järjestetään pelikauden päätteeksi lokakuussa.