Seurapaita-päivä 24.9.

Seurapaita-päivä 24.9.

Tiistaina 24.9. vietetään valtakunnallista Seurapaita-päivää pukeutumalla oman seuran verkkaritakkiin / pelipaitaan. Tavoitteena on, että kaikki seuratoiminnassa mukana olevat ja olleet pukevat oman seuran verkkaritakin päälle ja lähtevät töihin, kouluun, päiväkotiin kuka minnekin. Näin seuraväki liputtaa pukeutumalla omaan edustusasuun, jota me kaikki ylpeästi kannamme ja joka pitää sisällään paljon tunteita, yhteisöllisyyttä, muistoja, innostusta, iloa ja välittämistä – yhteisöllisyyttä.

Kisakentältä näyttävä väritys uudessa ympäristössä nostaa varmuudella seuratoimintaa esille ja saa mukavaa puhetta toimistoihin, kouluihin, päiväkoteihin. Jokainen voi kertoa omaa seuratarinaansa työkaverille, mitä seura heille antaa ja miksi he ovat mukana toiminnassa!

Lue lisää Seurasydän-kampanjasta

#Seurasydän #seurapaitapäivä