KPK:lle suurin kaupunginavustus

KPK:lle suurin kaupunginavustus

KPK:lle suurin kaupunginavustus

Kajaanin kaupungin liikunta- ja kulttuuriasioiden neuvosto on jakanut seurojen perusavustukset 2017. Jaossa oli yhteensä 50.000 euroa. Tukea sai 44 seuraa. Kajaanin Salibandy ry:n hakemusta ei käsitelty puuttuvien liitteiden vuoksi.

Suurimman avustuksen sai tänä keväänä Kajaanin Pallokerho, ainoana seurana yli 3.000 euroa (3.069 e). Avustus on 400 euroa suurempi kuin vuosi sitten. Seuraavaksi eniten saivat Haka 2.426, Gymnastic 2.327 ja Junnu Hokki 2.079 euroa. 

Neuvosto jakoi avustukset seurojen toiminnan pisteytyksen perusteella. Perusteina olivat toiminnan laajuus ja osallistuminen, toiminnan vaikuttavuus, hakijan oma taloudellinen toiminta ja järjestötoiminnan kehittäminen ja yhteistyö. KPK sai tässä arvioinnissa kaikilla osa-alueilla parhaat pisteet, yhteensä 620. Hakan pisteet olivat 490, Gymnasticin 470 ja Junnu Hokin 420. 

Tästä kaikille tekijöille ja toimijoille kiitokset: meillä ovat tilastot, tilinpäätökset ja muut selvitykset hyvässä kunnossa ja nyt maine, että KPK hoitaa asiansa kunnolla.  Hoidetaan näitä hallinnollisia asioita yhdessä jatkossakin hyvin ja pyydetyssä määräajassa!

KPK käyttää saamansa perusavustuksen seuran perustoiminnan eli hallinnon pyörittämiseen. Johtokunnan tämän vuoden budjetti on kaksinkertaistunut, kun toimistotyöntekijä on nyt kokonaan seuran palkkaamana ja kentänhoitajan palkasta maksamme puolet. Lisätulot johtokunnan n. 25.000 budjettiin ovat tarpeen, ja siksi mm. jäsenmaksujen perintää on tehostettu ja tehostetaan edelleen. Seuran jäsenrekisterissä on yli 600 nimeä, ja vain vajaat 200 on maksanut jäsenmaksunsa. Eli lisää laskuja on lähdössä toimistolta!

Jorma Säkkinen
Puheenjohtaja

KPK:n toimiston yhteystiedot

Osoite: Kehräämöntie 7, 87400 Kajaani

Puhelinnumero: 08 - 6130 915

Sähköposti: kpk@kainuu.com

Toimisto avoinna

Ke - To klo 9:30 - 15:00

 

Yhteydenotto ja palaute

Sähköposti: kpk@kainuu.com

Puhelin: 08 - 6130 915